Lütfen bekleyiniz..

Gölge Öğretmen

Gölge Öğretmen

Günümüzde çok fazla sektörde meslek grubu yer almaktadır. Teknolojinin ve yaşam koşullarının gelişmesi ile birlikte sektörlerde de artış gözlemlenmiştir. Gölge öğretmen de günümüzde en sık adını duyduğumuz değişik meslek gruplarından biridir. Son günler de gölge öğretmen ile ilgili talep ve araştırmalar hız göstermiştir. Kısaca gölge öğretmen hakkında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan öğretmen yardımcıları diyebiliriz. Siz de sitemizden bölge öğretmen hakkında bilgi ve hizmet bulabilirsiniz.

Gölge Öğretmen Nedir?

Gölge öğretmen, ilkokul çağında özel ilgiye ihtiyacı olan çocuklara eğitmenlik yapan kişilerdir. Eğitim asistanı olarak da bilinirler. Bu kişiler öğrenci ile birebir iletişime geçerek onların ihtiyacını karşılamaya çalışır.

Gölge öğretmenler çeşitli şekilde öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler ile özel olarak ilgilenir. Bu da öğrencinin eğitim hayatında daha başarılı olmasını ve derslerine daha iyi adapte olmasını sağlar. Bu nedenle yardımcı öğretmen olarak da bilinirler.

Kimler Gölge Öğretmen Olabilir?

Gölge öğretmen, öğretmenlik sektörüne kendisini adamış kişilerdir. Bu alanda kariyer hedefi olan herkes bu mesleği yapabilir. Ancak gölge öğretmen olabilmek için mutlaka lisans eğitimini bitirmiş olmak gerekir. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çalışan kişiler KPSSS sınavından yeterli puan almalıdır. Ancak özel olarak da bu meslek yapılabilir. Siz de çocuğunuz ile birebir ilgilenmesini istediğiniz bir gölge öğretmen arayışındaysanız sitemizden farklı tecrübelere sahip öğretmenler ile iletişime geçebilirsiniz.

Gölge Öğretmen Ne İş Yapar?

Gölge öğretmenlerin yapmış oldukları pek çok sorumluluk vardır. Öncelik her zaman öğrencinin ilgisini çekmek ve onun ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaktır. Öğrencilerin okul ortamına adapte olması için farlı projeler tasarlarlar. Bunun için de öğrencinin zayıf ve güçlü yönünü inceleyerek özel programlar hazırlarlar. Bu öğretmenler, öğrencilere dersleri hakkında akademik eğitim verdikleri gibi sosyal ve psikolojik alanda da eğitim vermektedirler.

Gölge öğretmen, çocuğun gelişimi açısından çok büyük rol oynar. Bunun için öğrencinin karakteristik özelliklerini de çıkarır. Öğrencilerin nelere yeteneklerinin olduğunu, hangi alanlara karşı ilgisiz olduğunu da keşfederler. Aynı zamanda öğrencinin ebeveyni ile de iletişim kurarak öğrenci hakkında tüm bilgiyi aileye aktarır.

Gölge Öğretmen Görevleri

Gölge öğretmenin ne yaptığını yukarıda belirterek detaylı bilgi verdik. Ancak gölge öğretmen görevleri şu şekilde detaylıca gösterilebilir;

 • Davranış bozukluğu yaşayan öğrencinin davranışlarını olumlu yönde değiştirmek
 • Çocuğa okul hayatında kişisel karakterini de belirleyerek eşlik etmek.
 • Özel ihtiyacı olan çocukların ilerleyen yaşlarında bağımsız olarak hayatını devam ettirebilmesini sağlamak
 • Sorumlu olduğu öğrenci için sınıfta gereken uyarlamaları yapmak
 • Sınıf ortamında işlenen konuların, öğrencinin anlayabileceği potansiyelde ona aktarmak
 • Öğrencinin dikkatini toplaması, yaşıtlarıyla keyifli vakit geçirmesi, sınıfta aktif rol almasını ve onun derslere katılmasını sağlamak
 • Çocuğun sosyal aktivitelere katılmasını ve bunun için cesaret toplamasını sağlamak

Gölge Öğretmen Arıyorum

Çocuğunuzun hedeflerine ulaşabilmesi ve akranları ile iletişim kurabilmesi için bazen gölge öğretmene ihtiyaç duyulabilir. Sitemizde pek çok gölge öğretmen ilan veriyor. Bu ilanları inceleyerek aradığınız gölge öğretmeni kolayca bulabilirsiniz. Onlarla iletişime geçerek dilediğiniz şekilde görüşme sağlayarak çocuğunuzun daha iyi yerlere gelmesini, bazı zincirlerini kırmasını sağlayabilirsiniz.

Gölge Öğretmene Neden İhtiyaç Duyulur?

Gölge öğretmene pek çok farklı sebepten ötürü ihtiyaç duyulabilir. Çocuğunuzun herhangi bir psikolojik rahatsızlığı varsa, dikkat bozukluğu ve asabiyet gibi davranış bozuklukları bulunuyorsa bir gölge öğretmenden destek almak size de çocuğunuza da büyük kolaylık sağlayacaktır. Böylece okulda daha iyi odaklanmasını, arkadaş çevresinin oluşmasını ve derslerinde daha başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

Gölge Öğretmen Fiyatları

Haftada 5 gün çalışacak bir gölge öğretmen ücreti aylık olarak 4253 TL yani asgari ücrettir. Fakat gölge öğretmen ile görüşme sağlayarak zaman aralıklarını ve fiyatları detaylı bir şekilde görüşebilirsiniz.

Gölge Öğretmen Avantajları

Gölge öğretmenin size getireceği pek çok alanda avantaj bulunmaktadır. Sosyal beceresi olmayan, bir sonraki aşamaya geçemeyen öğrencilerin kendini geliştirmesini sağlarlar. Kafanızda yer alan binlerce soru işaretine, çocukla güzelce ilgilenerek cevap verir. Çocuğunuzun otistik ya da down sendromlu olduğunu size söylediklerinde bir gölge öğretmen önereceklerdir. Çocukların öğretmeni sayesinde akranları ile kaynaşması, ortama ayak uydurması daha kolay olur.

Çocuk psikolojisi yabancıların sözünü daha iyi hafızada tutmaya yöneliktir. Siz anne babası olarak her ne kadar ona ne yapması gerektiğini söyleseniz bile çocuk sizin dediğinizi çabuk unutacaktır. Fakat gün içinde sürekli çocukla ilgilenen, onun yanında olduğunu hissettiren bir gölge öğretmenin söylediklerini çocuk unutmayacak ve hayatının her alanında uygulayacaktır. Sizler de bir gölge öğretmen ile çalışarak çocuğunuzun davranışsal bozukluklarını önleyebilirsiniz.

Gölge Öğretmen Nasıl Bulunur?

Gölge öğretmen adaylarını kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Bunun için saatlerce araştırmanıza gerek yok çünkü sitemizde ilan veren pek çok öğretmen ile görüşme sağlayarak aklınıza yatan kişi ile çalışmaya başlayabilirsiniz. İlerleyen dönemlerde sorun yaşamamanız ve çocuğunuzun olumsuz etkilenmemesi için gölge öğretmen adayından birtakım evraklar istemelisiniz;

 • Nüfus cüzdanı: Çalışacağınız kişiden nüfus cüzdanı fotokopisini isteyerek gerçekten o kişi olduğuna emin olabilirsiniz.
 • Sabıka kaydı: Hapis ve para cezası gibi kesinleşmiş hukuki durumlar sabıka kaydında görünür. Evinize alacağınız, çocuğunuzu emanet edeceğiniz kişi hakkında kuşku duymamak için bu belgeyi istemelisiniz.
 • Sağlık raporu: Çalıştığını kişinin kesinlikle sağlıklı olması gerekir. Olası bir aksilik durumunda çocuğunuzda var olan karakteristik bozukluklar daha da artış gösterecektir. Nöbet, fiziki ya da ruhsal açıdan sağlıklı bir öğretmen ile çalışmak gerekecektir.
 • İkametgah belgesi: Çalışacağınız kişi nerede oturuyor? Merak ediyorsanız bu belge sayesinde evinize olan mesafesini de görebilirsiniz.

Gölge Öğretmen Bulurken Dikkat Edilmeli

Gölge öğretmen bulurken kesinlikle dikkatli olmalısınız. Yukarıda görevleri yerine getirebilecek, sorumluluk sahibi bir gölge öğretmen gerekir. Atılgan, konuşmalı  ve çocuğa nasıl yaklaşması gerektiğini bilen bir öğretmen, onun için büyük fedakarlık yapar. Bu nedenle çocuğunuza gölge öğretmen ararken tecrübeye öncelik vermelisiniz. Sitemiz aracılığı ile kendinize en uygun bakıcı adayını seçebilir, bizimle de detaylı bir şekilde görüşebilirsiniz.